kredyt na założenie pasieki

Kredyt na założenie pasieki 2023

Kredyt na założenie pasieki to sposób otrzymania pieniędzy na stworzenie biznesu opartego na pasji i umiłowaniu natury. W artykule przeczytasz o tym, w jakim banku możesz wziąć kredyt lub pożyczkę na założenie pasieki.

kredyt dla firm nest bank

Artykuł „Kredyt na założenie pasieki” pozwoli Ci dowiedzieć się trzech ważnych rzeczy:

  • ile pieniędzy potrzeba na założenie pasieki,
  • skąd wziąć kredyt na założenie pasieki,
  • jak założyć pasiekę.

1. Ile pieniędzy na założenie pasieki

Na założenie pasieki potrzebujesz od 25 do nawet 300 tysięcy złotych. Mowa tutaj przede wszystkim o zakupie pszczół i uli. To, ile ich będzie określi skalę biznesu, która z kolei jest ważna w przypadku obliczania dalszych kosztów jak np. zakup samochodu. Te koszty są ważne na dzień dzisiejszy, wraz z podnoszeniem podatków nakładanych na firmy przez polityków, wzrostem inflacji, pensji minimalnej, kwota potrzebna do otwarcia tego typu działalności będzie rosła.

Kredyt na założenie pasieki

Kredyt na zakup uli i pszczół to główny wydatek w przypadku pasieki. Wysokość kredytu, o jaki będziesz się starał, zależy od skali biznesu, o którym myślisz.

Pieniądze z kredytu na założenie pasieki możesz przeznaczyć na:

  • ule,
  • stojaki pod ul,
  • pszczoły,
  • stół do odsklepiania,
  • miodarka,
  • odzież ochronna,
  • podkurzacz,
  • dłuto pasieczne,
  • zmiotka,
  • drut do wtapiania węzy,
  • węza,
  • ramki wielkopolskie,
  • odstojnik na miód,
  • opakowania na miód.

Kredyt na zakup wyposażenia pasieki można zaciągnąć w Alior Banku (kredyt dla firmy) lub w  Bancovo (kredyt dla osoby fizycznej).

Jeśli nie wiesz, która oferta kredytu jest najlepsza, możesz skorzystać z pomocy doradcy Bankiera. Wypełnij formularz kontaktowy (imię i nazwisko, nr tel, e-mail) i zaczekaj na telefon od konsultanta, który za darmo przedstawi Ci oferty banków.

kredyt gotówkowy

POZWOLENIA NA OTWARCIE pasieki

Jeśli jesteś rolnikiem, to prowadzenie pasieki nie będzie działalnością gospodarczą, ponieważ będzie one najczęściej dla rolnika dodatkowym, pozarolniczym źródłem dochodu. Rolnik musi jednak zgłosić (ale nie zarejestrować) działalności w gminie oraz w urzędzie skarbowym. Aby to uczynić, składa oświadczenie, że dochód dodatkowy z tytułu pasieki nie przekroczy 10 tys. euro. Gdy ta kwota zostanie przekroczona, będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku.

Do osób, które nie są rolnikami nie stosuje się tych przepisów. Dla nich prowadzenie pasieki będzie normalną działalnością gospodarczą.

Poza tym, prowadzenie pasieki dla swoich potrzeb nie jest obłożone pozwoleniami, nie mniej każda sprzedaż produktu spożywczego (a takim jest miód), już tak.

2. SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA założenie pasieki

Pieniądze na założenie pasieki możesz wziąć z kilku miejsc. Do najpopularniejszych form finansowania tego typu biznesu należą: kredyt, pożyczka, dotacja z UP oraz własne oszczędności. O własnych pieniądzach pisać nie będziemy, bo gdybyś je miał, to nie starałbyś się o kredyt 😉

Kredyt na założenie PASIEKI

Kredyt gotówkowy to jeden ze sposobów, który można najszybciej i najłatwiej otrzymać. Otwieranie działalności na kredyt nie jest złym pomysłem, o ile ma się przygotowany biznesplan i sprawdzone, czy będziemy mieć klientów. Otrzymanie kredytu nie jest proste. Warto mieć napisany biznesplan (przede wszystkim dla siebie) oraz oszczędności na wkład własny.

Banki wymagają brak obecności w bazach dłużników, zarobki na odpowiednio wysokim poziomie oraz zabezpieczenie kredytu na wypadek, gdyby biznes się nie powiódł. Zabezpieczeniem są zazwyczaj nieruchomości pod zastaw, środki transportu pod zastaw lub poręczenie innej osoby.

Kredyt na założenie pasieki możesz zaciągnąć na siebie (gdy otwierasz jednoosobową działalność gospodarczą), lub na firmę – gdy prowadzisz już firmę lub spółkę z o.o.. Listę kredytów gotówkowych dla osób fizycznych znajdziesz tutaj: link.

Kredyt na otwarcie pasieki oferuje Alior Bank (kredyt dla firmy) lub Bancovo (kredyt dla osoby fizycznej).

POŻYCZKA na założenie pasieki

Inną opcją zdobycia środków jest wzięcie pożyczki. W tym przypadku wymogi, jakie będziesz musiał wypełnić, są o wiele mniejsze, ale koszty – większe. Pełną listę firm pożyczkowych, czyli tzw. parabanków, które udzielają pożyczek na założenie pasieki znajdziesz tutaj.

DOTACJA Z UP NA założenie pasieki

Jako rolnik nie ma szans na dotację z UP, ale już osoba niebędąca rolnikiem jak najbardziej. Są też inne dotacje, np. ta z LGD – lokalne grupy działania oraz z Unii Europejskiej. Przy najmniejszej linii kosztów można postarać się o dotację z Urzędu Pracy, która wynosi ok. 25 tys. zł.

3. Jak założyć pasiekę

Znajomość tej branży jest konieczna, ponieważ jest to specyficzna forma prowadzenia działalności. Bez uprzedniego doświadczenia i zdobycia wiedzy, trudno będzie samemu od podstaw założyć pasiekę.

położenie pasieki

Położenie pasieki to bardzo ważna kwestia. Warto, aby było to miejsce z dala od miejskiego zgiełku. Gdzieś na wsi, na uboczu. Niekoniecznie musi być u podnóża gór czy na łące, choć to na pewno dodaje punkty dla życia pszczół. Zdarzają się pasieki w centrach miast, ale trudno nazwać to projektem biznesowym, raczej PR-owym. Aby kredyt na założenie pasieki się spłacił, musisz mieć dobry produkt. Gdzie warto utworzyć pasiekę:

  • przy lesie,
  • na łące,
  • na wsi.

BIZNESPLAN DLA pasieki

Biznesplan pasieki to ważna kwestia i powinieneś przyłożyć się do tego. Taki dokument będzie potrzebny nie tylko bankom, ale przede wszystkim przyda się Tobie. Określenie kosztów i przewidzenie przychodów to czynności, które przydadzą się w przygotowaniu biznesplanu. Analiza konkurencji SWOT, a także napisanie własnej, ciekawej oferty dopasowanej do twojego idealnego klienta – to sprawy kluczowe. Zrobienie strategii marketingowej to również ważna sprawa.
Napisz biznesplan pasieki sam, lub zleć tę czynność specjalistom.

Konto firmowe w banku

Mając firmę, przyda się na pewno konto w banku. Obecnie jedyne konta zupełnie darmowe są dwa. Pierwsze to konto firmowe dla firm jednoosobowych (działalność gospodarcza): link, natomiast drugie dla spółek: link.

Pamiętaj, że wzięcie jakiegokolwiek kredytu czy dotacji, więc także kredyt na założenie pasieki, to zobowiązanie, które bierzesz na długie lata i obciążasz nim również swoją rodzinę. To także kwestia osób, którzy poręczą Ci kredyt. Przemyśl dwa razy swoją decyzję, zanim się zadłużysz. Jeśli jesteś pewny swojej decyzji, to pozostaje zacząć działać i cieszyć się z prowadzenia pasieki!

Oceń pożyczkę!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *