kredyt na otwarcie apteki

Kredyt na otwarcie apteki

Kredyt na otwarcie apteki to będzie rozsądnym pomysłem, gdy biznesem zajmie się fachowiec. Przeczytaj, w jakim banku wziąć kredyt lub pożyczkę na otwarcie apteki.


kredyt dla firm nest bank
Artykuł zatytułowaliśmy “Kredyt na otwarcie apteki” i dowiesz się z niego 3 ważnych rzeczy:

 • ile pieniędzy potrzeba na otwarcie apteki,
 • skąd wziąć kredyt na otwarcie apteki,
 • jak otworzyć aptekę.

1. Ile pieniędzy na otwarcie apteki

Na otwarcie apteki potrzebujesz od 200 do 500 tysięcy złotych. To kwota na dziś, ale za rok może być już wyższa. Razem ze wzrostem podatków i regulacji nakładanych na firmy przez polityków, oraz ze wzrostem pensji minimalnej, kwota potrzebna do inwestycji będzie szła w górę. Oczywiście koszty będą również powiązane z wielkością apteki.

Kredyt na wyposażenie apteki

Kredyt na wyposażenie apteki to przede wszystkim takie sprzęty jak:

 • meble,
 • urządzenia sanitarne,
 • oświetlenie Zobacz produkty,
 • komputery,
 • kasy fiskalne,
 • leki.

Kredyt na wyposażenie apteki można zaciągnąć w Alior Banku (kredyt dla firmy) lub w Bancovo (kredyt dla osoby fizycznej).

Jeśli nie wiesz, która oferta kredytu jest najlepsza, możesz skorzystać z pomocy doradcy Bankiera. Wypełnij formularz kontaktowy (imię i nazwisko, nr tel, e-mail) i zaczekaj na telefon od konsultanta, który za darmo przedstawi Ci oferty banków.

kredyt na otwarcie firmy Aasa

Apteki to bardzo duże wymogi sanitarno-higieniczne. Wymagania Sanepidu dla tego typu działalności są związane z bezpieczeństwem klientów, którzy zaopatrują się w aptekach w leki.  Kredyt pomoże w otwarciu apteki, ale nie załatwi spraw formalnych – o te należy zadbać samodzielnie.

Największym wydatkiem będzie zakup wyposażenia dla apteki.Jest to związane nie tyle z drogimi produktami, ale z tym, że są certyfikowane. Państwo polskie wymaga, aby meble i wszystkie przybory posiadały atesty, przez co koszt prowadzenia apteki ile w górę o ponad 100%.

Kredyt na działanie bieżące apteki

Sporym błędem jest wydanie wszystkich oszczędności na otwarcie apteki i liczenie na to, że działalność bieżąca będzie finansowana wyłącznie z obrotów. Trzeba pamiętać, że takie podejście może w przyszłości skutkować bankructwem. Z pomocą przychodzą banki i parabanki, które oferują wiele produktów finansowych, które mają poratować w trudnej sytuacji.

Najpopularniejsze kredyty na działalność apteki mają obecnie: Alior Bank (kredyt dla firmy) oraz Bancovo (kredyt dla osoby fizycznej).

2. SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA OTWARCIE apteki

Źródła finansowania otwarcia apteki mogą być różne, ale nie jest ich zbyt wiele z powodu wysokości kosztów. Jako, że koszty wejścia są duże, to potrzebne są naprawdę spore kwoty.

Za najpopularniejsze formy finansowania uchodzą: kredyt, pożyczka, dotacja z UE oraz własne oszczędności. Bez własnych pieniędzy ani rusz.

Kredyt na OTWARCIE apteki

Kredyt na otwarcie apteki jest najpopularniejszym sposobem na zdobycie środków. Przyznanie kredytu to nie taka łatwa sprawa. Warto mieć napisany biznesplan (przede wszystkim dla siebie) oraz oszczędności na wkład własny.

Banki wymagają od pożyczkobiorców brak figurowania w bazach dłużników, zarobki na odpowiednio wysokim poziomie oraz zabezpieczenie kredytu na wypadek, gdyby biznes się nie powiódł. Zabezpieczeniem są zazwyczaj nieruchomości pod zastaw, środki transportu pod zastaw lub poręczenie innej osoby.

aforti pożyczka na firm

Kredyt na otwarcie apteki możesz zaciągnąć na siebie (gdy otwierasz jednoosobową działalność gospodarczą), lub na firmę – gdy prowadzisz już firmę lub spółkę z o.o.. Listę kredytów gotówkowych dla osób fizycznych znajdziesz tutaj: link.

Kredyt na otwarcie apteki dla firm, z gwarancją de minimis, oferuje Alior Bank – wypełnij wniosek on-line i czekaj na zgłoszenie konsultanta.

Apteki to specyficzny biznes. Z jednej strony nie jest łatwo zdobyć pieniądze na start, ale z drugiej strony prawidłowe podejście do tematu i zbudowanie dobrego biznesplanu na pewno w tym pomoże.

POŻYCZKA na OTWARCIE apteki

Pożyczka na otwarcie apteki to średni pomysł i raczej niewykorzystywany. Prędzej w kontekście bieżących napraw czy zakupów, aniżeli samego otwarcia. W tym przypadku wymogi, jakim będziesz musiała sprostać, są o wiele niższe, ale koszty – większe. Pełną listę firm pożyczkowych, które udzielą Ci pożyczki na otwarcie i wyposażenie apteki znajdziesz tutaj.

DOTACJA Z UE NA OTWARCIE apteki

Jako, że otwarcie apteki wymaga sporych nakładów, to naturalnie odpadają środki z Urzędów Pracy, które są bardzo niskie. Co innego dotacje z UE – te mogą wynieść nawet 100 tysięcy złotych i po te warto próbować sięgać. Sprawdź ofertę Tax CARE, która sprawdza Twoją zdolność na otrzymanie dotacji unijnej dla firm.

3. Jak otworzyć aptekę

Sam kredyt na aptekę to nie problem, równie poważną kwestią jest harmonogram otwarcia i wszelkie procedury, które trzeba przejść.

położenie apteki

Położenie apteki jest kwestią doprawdy kluczową. Powodzenie biznesu w tym wypadku jest uzależnione od liczby klientów, których musi być sporo. Aby kredyt na aptekę się spłacił, musisz mieć dużo osób, które będą zaopatrywały się w leki. Warto więc otworzyć aptekę w miejscu, w którym ludzie będą mogli łatwo dojechać jak i dojść:

 • osiedla,
 • główne ulice i trakty,
 • okolice szpitali i przychodni zdrowia,
 • centra miast.

BIZNESPLAN DLA apteki

Biznesplan to podstawa każdego biznesu, zwłaszcza takiego, w którym inwestycje liczy się w sześciocyfrowych kwotach. Określenie kosztów i przewidzenie przychodów to czynności, które przydadzą się w przygotowaniu biznesplanu. Analiza konkurencji SWOT, a także napisanie własnej, ciekawej oferty dopasowanej do twojego idealnego klienta – to sprawy kluczowe. Zwłaszcza, że marketing aptek jest bardzo ubogi przez regulacje państwa…
Napisz biznesplan apteki samodzielnie lub zleć tę czynność specjalistom.

HACCP dla apteki

Apteki, punkty apteczne oraz hurtownie farmaceutyczne, które dokonują obrotu np. suplementami diety, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego są traktowane jak podmioty działające na rynku spożywczym, dlatego muszą posiadać dokumentację HACCP.

W większości przypadków napisanie księgi HACCP oraz dokumentacji GMP/GHP jest zlecane specjalistom ds. HACCP. Dokumentacja HACCP dla apteki to koszt rzędu 1000 – 2500 zł w zależności od skomplikowania. Jedną z najbardziej znanych firm na rynku, która zrzesza fachowców od HACCP w różnych częściach kraju jest Managero.pl

Gdy będziesz już mieć wykonaną dokumentację HACCP dla apteki, możesz przejść się do Sanepidu. Tam poproś o wizytacją w celu wydania zgody na otwarcie punktu.

PROJEKT TECHNOLOGICZNY apteki

Projekt apteki musi być zgodny z rozporządzeniami dotyczącymi zasad projektowania aptek. Zależnie od zakresu prac potrzebnych do uruchomienia apteki, realizacja projektu odbywa się w trybie zgłoszenia prac budowlanych bądź pozwolenia na budowę (przebudowa, rozbudowa, lub budowa nowego obiektu apteki). Rozpocząć należy od koncepcji funkcjonalno – technologicznej uzgodnionej z rzeczoznawcami. Wykonanie projektu technologicznego apteki możesz zlecić profesjonalnemu projektantowi z Twojej okolicy: link.

Konto firmowe w banku

W biznesie licencjonowanym konto bankowe jest wręcz niezbędne. Obecnie jedyne konta zupełnie darmowe są dwa. Pierwsze to konto firmowe w IDEA Banku dla firm jednoosobowych (działalność gospodarcza): link, natomiast drugie dla spółek: link.

Księgowość dla apteki

Księgowość dla apteki to sprawa nie cierpiąca zwłoki. Możesz zatrudnić do apteki księgową, ale o wiele częściej popularniejszy staje się outsourcing tych usług. Księgowość dla apteki najlepiej załatwić u siebie w mieście.

Pamiętaj, że kredyt na otwarcie apteki to zobowiązanie, które bierzesz nie tylko na siebie, ale na całą rodzinę. To także zobowiązanie dla podopiecznych i ich rodzin, które w razie niepowodzenia biznesu zostaną na lodzie. To także kwestia, którzy poręczą Ci kredyt. Przemyśl dwa razy swoją decyzję, zanim się zadłużysz. Jeśli jesteś pewny swojej decyzji, to pozostaje zatrudnić pracowników i cieszyć się z prowadzenia apteki!

POZWOLENIA I LICENCJE DLA APTEKI

Wymagania stawiane osobom, które chcą otworzyć aptekę są ogromne. Najpierw musisz uzyskać zezwolenie wydawane przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.

Uzyskasz pozwolenie, jeśli:

 • nie prowadzisz obrotu hurtowego produktami leczniczymi,
 • nie złożyłeś wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego produktami leczniczymi,
 • nie prowadzisz na terenie województwa więcej niż 1 % aptek ogólnodostępnych,
 • nie jesteś członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1 % aptek ogólnodostępnych,
 • nie będziesz wykonywał zawodu lekarza (o ile nim jesteś).

Za to, że urzędnicy państwowi pozwolą Ci otworzyć aptekę każą sobie jeszcze zapłacić. I to wcale nie mało! Za udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki pobierana jest opłata w wysokości pięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W roku 2017 jest to kwota 10 000 zł.

Musisz także zatrudnić osobę do prowadzenia apteki, która posiada odpowiednie uprawnienia. Zgodnie z art. 88 ust. 2 wspomnianej ustawy kierownik apteki musi być magistrem farmacji, posiadającym prawo wykonywania zawodu, 5 letni staż zawodowy lub specjalizację z zakresu farmacji. Jeśli sam spełniasz te warunki, to nie musisz zatrudniać kierownika.

Apteka powinna zostać uruchomiona w ciągu 4 miesięcy od dnia uzyskania zezwolenia, gdyż po tym czasie zezwolenie przepadnie.

5.00 avg. rating (99% score) - 6 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *