kredyt na otwarcie pensjonatu

Kredyt na otwarcie pensjonatu

Kredyt na otwarcie pensjonatu to dobry pomysł na biznes gdy dysponujesz własną nieruchomością w atrakcyjnej lokalizacji. Na rynku są dostępne dotacje i pożyczki na otwarcie pensjonatu, które ułatwiają start.


kredyt dla firm nest bank
Z artykułu, który został zatytułowany “Kredyt na otwarcie pensjonatu” dowiesz się 3 istotnych rzeczy:

 • ile pieniędzy potrzebujesz na otwarcie pensjonatu,
 • skąd wziąć kredyt na otwarcie pensjonatu,
 • jak otworzyć pensjonat.

1. Ile pieniędzy na otwarcie pensjonatu

Na otwarcie pensjonatu będziesz potrzebował od 100 do 600 tysięcy złotych. To kwota aktualna na dzień dzisiejszy, ale za jakiś czas może być wyższa. Wraz ze wzrostem podatków, pensji minimalnej i rosnącej inflacji spowodowanej polityką rozdawnictwa, wartość pieniądza spada. Za rok czy dwa kwota potrzebna do inwestycji będzie jeszcze wyższa.

Konkretna kwota potrzeba do otwarcia pensjonatu zależy także od Twoich zasobów. Czy posiadasz już nieruchomość gruntową i budowlaną, czy może dopiero będziesz stawiać pensjonat? Zaadoptowanie istniejącego budynku wydaje się tańsze, choć nie zawsze tak jest. Wszystko zależy od stanu nieruchomości i mediów poprowadzonych do środka.

Kredyt na wyposażenie pensjonatu

Kredyt na wyposażenie pensjonatu to głównie takie sprzęty jak:

 • meble,
 • urządzenia sanitarne,
 • oświetlenie Zobacz produkt,
 • meble ogrodowe.

Kredyt na wyposażenie pensjonatu można zaciągnąć w Nest Banku (kredyt dla firmy) lub w Bancovo (kredyt dla osoby fizycznej).

Jeśli nie wiesz, która oferta kredytu jest najlepsza, możesz skorzystać z pomocy doradcy Bankiera. Wypełnij formularz kontaktowy (imię i nazwisko, nr tel, e-mail) i zaczekaj na telefon od konsultanta, który za darmo przedstawi Ci oferty kilku banków.

kredyt na otwarcie firmy Aasa

Inwestycja w pensjonat charakteryzuje się sporymi wymaganiami sanitarno-higienicznymi. Wymagania Sanepidu dla tego typu działalności są związane z bezpieczeństwem gości, którzy będą spędzać w takim miejscu wiele godzin. Kredyt pomoże w otwarciu pensjonatu, ale to do Ciebie należy załatwienie kwestii formalnych.

Największy wydatek tej inwestycji to zakup wyposażenia dla pensjonatu. Są na rynku pensjonaty, które oferują niewielkie możliwości i jakość, ale to przekłada się na cenę. Im wyższy standard, tym wyższą cenę możesz zaproponować. Musisz brać też pod uwagę oceny gości. W czasach, gdy standardy pensjonatów są wyśrubowane, oczekiwania gości także nie należą do małych.

Kredyt na działanie bieżące pensjonatu

Sporym błędem jest wydanie wszystkich oszczędności na otwarcie pensjonatu i liczenie na to, że działalność bieżąca będzie finansowana wyłącznie z wpłat gości. Warto pamiętać, że takie podejście może skutkować bankructwem. Pogoda nie zawsze rozpieszcza, zdarzają się gorsze lata, kwestie losowe. Z pomocą przychodzą banki i parabanki, które oferują wiele produktów finansowych, w tym kredyty i pożyczki.

Najpopularniejsze kredyty na działalność pensjonatu mają obecnie: Alior Bank (kredyt dla firmy) oraz Bancovo (kredyt dla osoby fizycznej).

2. SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA OTWARCIE pensjonatu

Źródła finansowania otwarcia pensjonatu mogą być różnorakie. Jako, że koszty wejścia są duże, to potrzebne są naprawdę spore kwoty. Jak wspomniano na początku, kwota 100 tys. zł to minimum, gdy masz jedynie odświeżyć budynek i przystosować go wewnątrz na przyjęcie gości w wielu pokojach.

Za najpopularniejsze formy finansowania uchodzą: kredyt, pożyczka, dotacja z UE oraz własne oszczędności. Własne oszczędności zapewne posiadasz, dlatego przejdźmy do pozostałych form wsparcia.

Kredyt na OTWARCIE pensjonatu

Pierwszym i najpopularniejszym sposobem na zdobycie pieniędzy jest wzięcie kredytu. Przyznanie kredytu nie jest łatwe. Warto mieć napisany biznesplan (przede wszystkim dla siebie) oraz oszczędności na wkład własny.

Banki będą wymagać, żebyś nie figurował w bazach dłużników. Twoje zarobki powinny być na odpowiednio wysokim poziomie. To zabezpieczenie kredytu na wypadek, gdyby biznes się nie powiódł. Zabezpieczeniem są zazwyczaj nieruchomości pod zastaw, środki transportu pod zastaw lub poręczenie innej osoby.

aforti pożyczka na firm

Kredyt na otwarcie pensjonatu możesz zaciągnąć na siebie (gdy otwierasz jednoosobową działalność gospodarczą), lub na firmę – gdy prowadzisz już firmę lub spółkę z o.o.. Listę kredytów gotówkowych dla osób fizycznych znajdziesz tutaj: link.

Kredyt na otwarcie pensjonatu dla firm, z gwarancją de minimis, oferuje Alior Bank – wypełnij wniosek on-line i czekaj na zgłoszenie konsultanta.

Oferta banków stała się bardzo atrakcyjna. Banki biją się o klienta, na czym korzystają klienci. Szybki kredyt dla firm w niektórych bankach możesz dostać bez zaświadczeń o zarobkach, o które może być trudno na początku działalności. Na dowód osobisty możesz dostać nawet do 20 tys. zł. Czasami doradcy pomagają w formalnościach związanych z otwarciem firmy. Większość spraw formalnych można załatwić przez Internet, co oszczędza czas i jest bardzo wygodne.

POŻYCZKA na OTWARCIE pensjonatu

Inną opcją sfinansowania wydatków na otwarcie pensjonatu jest pożyczka. W tej opcji są o wiele niższe wymogi, jakim będziesz musiał sprostać. Nie mniej niestety koszty są większe. Pełną listę firm pożyczkowych, które udzielą Ci pożyczki na otwarcie pensjonatu znajdziesz tutaj.

DOTACJA Z UE NA OTWARCIE pensjonatu

Jako, że otwarcie pensjonatu wymaga sporych nakładów pieniężnych, odpadają środki z Urzędów Pracy, które mogą przyznać jedynie ok. 24 tysiące złotych. Co innego dotacje z UE – te mogą wynieść nawet 100 tysięcy złotych i po te warto sięgać.

3. Jak otworzyć pensjonat

Poniżej kilka ważnych punktów, na które powinieneś zwrócić uwagę przed uruchomieniem pensjonatu. Przeczytaj uważnie zanim zaczniesz działać.

położenie pensjonatu

Położenie pensjonatu jest kluczowe dla powodzenia biznesu turystycznego. Pensjonat musi być położony w atrakcyjnej lokalizacji. Aby kredyt na pensjonat się spłacił, musisz mieć dużo klientów. Warto więc otworzyć pensjonat w miejscu, do którego będzie łatwo dojechać, które jest oblegane przez turystów lub ma inne zalety. Do takich miejsc należą:

 • miasta turystyczne,
 • miejsca, gdzie odbywają się imprezy,
 • jeziora i stawy,
 • miejsca oferujące spokojny wypoczynek na łonie natury,
 • las,
 • wieś z atrakcjami agroturystycznymi.

Jak widzisz nie ma jednego modelu. Kwestia położenia pensjonatu zależy od tego, na co położysz nacisk. Na jakiego klienta się otworzysz. To, co łączy te miejsca, to obecność ludzi. O wiele łatwiej jest otworzyć się tam, gdzie ludzie ciągną. Trudniej w miejscach, które trzeba dopiero reklamować.

BIZNESPLAN DLA pensjonatu

Biznesplan to podstawa każdego biznesu, zwłaszcza takiego, w którym inwestycje liczy się w sześciocyfrowych kwotach. Sprawdzenie kosztów, określenie przychodów to czynności, które przydadzą się w przygotowaniu biznesplanu. Analiza konkurencji a także przygotowanie własnej, ciekawej oferty dopasowanej do idealnego klienta – to sprawy kluczowe. Napisz biznesplan pensjonatu samodzielnie lub zleć tę czynność specjalistom.

HACCP dla pensjonatu

Pensjonat może zaopatrywać się w jedzenie u firmy cateringowej lub posiadać własną kuchnię. Tak czy owak, inspekcja sanepidu jest konieczna. Każdy pensjonat musi wykonać dokumentację HACCP, która jest podstawą prowadzenia tego typu biznesu. HACCP określa, co wolno, a czego nie wolno robić z żywnością. Są w niej ujęte procedury dotyczące zachowania w zakładzie pracy, a także wszelkie instrukcje urządzeń AGD.

W większości przypadków napisanie księgi HACCP jest zlecane specjalistom ds. HACCP. Dokumentacja HACCP dla pensjonatu to koszt rzędu 1000 – 2500 zł w zależności od skomplikowania. Jedną z najlepszych firm na rynku, która zrzesza fachowców w różnych częściach kraju jest Managero.pl

Gdy będziesz już mieć wykonaną dokumentację HACCP dla pensjonatu, przejdź się do Sanepidu. Tam poproś o wizytacją w celu wydania zgody na otwarcie lokalu.

PROJEKT TECHNOLOGICZNY pensjonatu

Pensjonat, który posiada własną kuchnię, musi wykonać projekt technologiczny. Jeśli lokal został wybudowany od podstaw lub nie było tam wcześniej gastronomii, to projekt technologiczny będzie konieczny. Jego wykonanie możesz zlecić profesjonalnemu projektantowi z Twojej okolicy: link.

Konto firmowe w banku

W biznesie licencjonowanym konto bankowe jest wręcz niezbędne. Obecnie jedyne konta zupełnie darmowe są dwa. Pierwsze to konto firmowe w IDEA Banku dla firm jednoosobowych (działalność gospodarcza): link, natomiast drugie dla spółek: link.

Księgowość dla pensjonatu

Ważną sprawą, którą należy załatwić jak najszybciej jest podpisanie umowy z biurem rachunkowym. Teoretycznie można zatrudnić do pensjonatu księgową, ale o wiele częściej popularniejszy staje się outsourcing tych usług.

Księgowość dla pensjonatu najlepiej załatwić u siebie w mieście.

Pamiętaj, że kredyt na otwarcie pensjonatu to zobowiązanie, które bierzesz nie tylko na siebie, ale na całą rodzinę. To także zobowiązanie dla podopiecznych i ich rodzin, które w razie niepowodzenia biznesu zostaną na lodzie. To także kwestia, którzy poręczą Ci kredyt. Przemyśl dwa razy swoją decyzję, zanim się zadłużysz. Jeśli jesteś pewny swojej decyzji, to pozostaje zatrudnić pracowników i cieszyć się z prowadzenia pensjonatu!

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *