kredyt na otwarcie sklepu spożywczego

Kredyt na otwarcie sklepu spożywczego

Kredyt na otwarcie sklepu spożywczego to jedna z najpopularniejszych form sfinansowania własnego biznesu. Sprawdź, w jakim banku wziąć kredyt lub pożyczkę na otwarcie sklepu.

kredyt dla firm nest bank

Z poniższego artykułu zatytułowanego “Kredyt na otwarcie sklepu spożywczego” dowiesz się:

 • ile pieniędzy na otwarcie sklepu spożywczego
 • skąd wziąć kredyt na otwarcie sklepu spożywczego,
 • jak otworzyć sklep spożywczy.

1. Ile pieniędzy na otwarcie sklepu spożywczego

Przygotuj się, że na otwarcie jednego sklepu spożywczego potrzeba około 50 tysięcy złotych. z roku na rok ta kwota będzie rosła razem ze wzrostem podatków nakładanych na firmy przez polityków oraz ze wzrostem pensji minimalnej, która ma przełożenie na ceny produktów i usług. Większe sklepy spożywcze to już koszt powyżej 70 tysięcy złotych. Zasada jest prosta – im większa powierzchnia, tym więcej pieniędzy potrzebujesz na otwarcie sklepu spożywczego.

Kredyt na wyposażenie sklepu

To, na co musisz wydać pieniądze, to przede wszystkim wyposażenie sklepu:

Kredyt na wyposażenie sklepu możesz wziąć w Alior Bank (kredyt dla formy) lub Bancovo (dla osoby fizycznej).

Jeśli nie wiesz, która oferta kredytu jest najlepsza, możesz skorzystać z pomocy doradcy Bankiera. Wypełnij formularz kontaktowy (imię i nazwisko, nr tel, e-mail) i zaczekaj na telefon od konsultanta, który za darmo przedstawi Ci oferty banków.

kredyt na otwarcie firmy Aasa

Kolejne wydatki to uzyskanie koncesji na alkohol. W tym wypadku wydatki zależą od tego, czy będziesz w ogóle oferować alkohol oraz od tego, jak wysokoprocentowe to będą trunki. Za różne rodzaje napojów płacisz oddzielnie. Kwoty poniżej dotyczą opłaty za cały rok, można je rozłożyć na raty:

 • za piwo i napoje do 4,5 procent – 525 zł,
 • za napoje zawierające od 4,5 do 18 procent – 525 zł,
 • za napoje wysokoprocentowe (od 18 proc.) – 2,1 tys. zł.

Kolejnym wydatkiem jest pierwsze zatowarowanie sklepu, czyli zakup artykułów spożywczych do handlu: masła, oleje, mąki, pieczywo – to wszystko na Twojej głowie.

Kredyt na zatowarowanie sklepu

Częstym błędem jest wydanie wszystkich pieniędzy na otwarcie i liczenie, że drugie zatowarowanie zrobi się z zysków. Wówczas, aby utrzymać płynność trzeba brać kredyt na zatowarowanie sklepu. Taki kredyt bierzemy na firmę, w zależności czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę.

Najpopularniejsze kredyty na zatowarowanie sklepu mają obecnie: Alior Bank (kredyt dla formy) oraz Bancovo (kredyt dla osoby fizycznej).

2. SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA OTWARCIE SKLEPU SPOŻYWCZEGO

Źródła finansowania otwarcia sklepu spożywczego są różne. Z najpopularniejszych warto wymienić kredyt, pożyczkę, dotację z Urzędu Pracy, własne oszczędności. Zakładamy, że posiadasz te ostatnie, ale nie na takim poziomie, aby sfinansować z nich całe przedsięwzięcie.

Kredyt na OTWARCIE SKLEPU SPOŻYWCZEGO

Pierwszym i najpopularniejszym sposobem na zdobycie pieniędzy jest wzięcie kredytu. Przyznanie kredytu to nie taka prosta sprawa. Warto mieć napisany biznesplan (przede wszystkim dla siebie) oraz oszczędności na wkład własny.

Banki wymagają od pożyczkobiorców brak figurowania w bazach dłużników, zarobki na odpowiednio wysokim poziomie oraz zabezpieczenie kredytu na wypadek, gdyby biznes się nie powiódł. Zabezpieczeniem są zazwyczaj nieruchomości pod zastaw, środki transportu pod zastaw lub poręczenie innej osoby.

aforti pożyczka na firm

Kredyt na otwarcie sklepu spożywczego możesz zaciągnąć na siebie (gdy otwierasz jednoosobową działalność gospodarczą), lub na firmę – gdy prowadzisz już firmę lub będziesz otwierał spółkę. Listę kredytów gotówkowych dla osób fizycznych znajdziesz tutaj: link.

Natomiast kredyt na otwarcie sklepu spożywczego dla firm, z gwarancją de minimis oferuje Alior Bank – wypełnij wniosek on-line i czekaj na zgłoszenie konsultanta.

Oferta banków stała się bardzo konkurencyjna. Szybki kredyt dla firm w niektórych bankach możesz dostać bez zaświadczeń o zarobkach, o które może być trudno na początku działalności. Na dowód osobisty możesz dostać nawet do 20 tys. zł. Czasami doradcy pomagają w formalnościach związanych z otwarciem firmy. Większość spraw formalnych można załatwić przez Internet, co oszczędza czas i jest bardzo wygodne.

POŻYCZKA NA OTWARCIE SKLEPU SPOŻYWCZEGO

Inną opcją sfinansowania sklepu spożywczego jest pożyczka. W tym wypadku wymogi są mniejsze, ale i koszty mogą być wyższe niż w banku (choć nie zawsze). Na pewno większe będzie oprocentowanie takiej pożyczki. Pełną listę firm pożyczkowych, które udzielą Ci pożyczki na otwarcie sklepu spożywczego znajdziesz tutaj.

DOTACJA Z URZĘDU PRACY NA OTWARCIE SKLEPU SPOŻYWCZEGO

Alternatywną formą finansowania sklepu spożywczego jest skorzystanie z dotacji. Dotacje z Urzędu Pracy są przyznawane co kilka miesięcy, najczęściej jednak na początku roku. Urzędy Pracy wymagają doświadczenia zawodowego w branży, a także oczywiście statusu osoby bezrobotnej. Sprawdź ofertę Tax CARE, która sprawdza Twoją zdolność na otrzymanie dotacji unijnej dla firm.

3. Jak otworzyć sklep spożywczy

Jest kilka ważnych punktów, na które powinieneś zwrócić uwagę przed otwarciem sklepu spożywczego. Poniżej wypisaliśmy wszystkie te, które koniecznie musisz wykonać.

Umiejscowienie sklepu spożywczego

Miejsce, w których chcesz otworzyć sklep spożywczy jest bardzo ważne. Aby kredyt na sklep spożywczy się spłacił, musisz mieć dużo klientów. Warto więc usadowić sklep w takim miejscu, w którym przechodzi dużo osób. Takie miejsca to:

 • osiedla,
 • główne ulice i trakty,
 • przystanki komunikacji miejskiej,
 • centra miast,
 • biurowce.

HACCP dla sklepu spożywczego

Sklep spożywczy prowadzi dystrybucję żywności, dlatego musisz uzyskać na to zgodę powiatowego inspektora sanitarnego. Aby taką zgodę dostać, musisz przygotować całą dokumentację HACCP. Taka dokumentacja określa, co wolno, a czego nie wolno robić z żywnością. Są w niej ujęte procedury dotyczące zachowania w zakładzie pracy a także wszelkie instrukcje urządzeń AGD.

Wykonanie tego typu instrukcji zleca się fachowcom (taka instrukcja musi zostać zatwierdzona przez Sanepid) i nie są to wielkie koszty. Dokumentacja HACCP to koszt rzędu 300 – 900 zł w zależności od skomplikowania. Jedną z najlepszych firm na rynku, która zrzesza fachowców w różnych częściach kraju jest Managero.pl

Gdy będziesz już mieć wykonaną dokumentację HACCP dla sklepu spożywczego, udaj się do Sanepidu. Tam poproś o wizytacją w celu wydania zgody na otwarcie sklepu.

STARANIA O KONCESJĘ

Kolejny punkt to wizyta w Urzędzie Miasta. Jeśli masz już zgodę Sanepidu, to teraz pora na koncesję na alkohol. Oczywiście, jeśli będziesz go sprzedawać. Za różne rodzaje napojów płacisz oddzielnie – za piwo i napoje do 4,5 procent zapłacisz 525 zł, za napoje zawierające od 4,5 do 18 procent – również 525 zł, natomiast za napoje wysokoprocentowe (od 18 proc.) – 2,1 tys. zł.

Konto firmowe w banku

W biznesie alkoholowym działamy na dużych sumach, dlatego konto bankowe jest wręcz konieczne. Obecnie jedyne konta zupełnie darmowe są dwa. Pierwsze to konto firmowe w IDEA Banku dla firm jednoosobowych (działalność gospodarcza): link, natomiast drugie dla spółek: link.

Księgowość dla sklepu spożywczego

Ważną kwestią jest podpisanie umowy z biurem rachunkowym. Teoretycznie możesz sam prowadzić księgowość, ale jest to uciążliwe i powiedzmy sobie szczerze – przeszkadza w skupieniu się na prowadzeniu biznesu.

Księgowość dla sklepu spożywczego możesz załatwić u siebie na miejscu w mieście lub przez Internet, korzystając z usług np. TAX Care.

Pamiętaj, że kredyt na otwarcie sklepu spożywczego to zobowiązanie, które dotyka nie tylko Ciebie, ale całą Twoją rodzinę. Przemyśl dwa razy swoją decyzję, zanim się zadłużysz. Jeśli jesteś pewny swojej decyzji, to pozostaje zatrudnić pracowników i cieszyć się z prowadzenia sklepu spożywczego!

5.00 avg. rating (99% score) - 4 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *